October 17, 2019, Thursday, 289

Z Ptaki

Wersja Tramal (dyskusja | edycje) z dnia 10:33, 10 cze 2012

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

aronia

aronia
Aronia czarnoowocowa


Aronia czarnoowocowa Aronia melanocarpa jest pochodzącym z Ameryki Północnej krzewem, dorastającym do 2,5 m. Odpowiadają jej jednak również i polskie warunki siedliskowe. Może rosnąć i obficie owocować na niemal każdej glebie. Wiosną wypuszcza białe, zebrane w niewielkie kwiatostany kwiaty. Owoce o średnicy 6-10 mm mają kolor ciemnogranatowy, prawie czarny z siwym nalotem. Ich miąższ jest słodkawy i bardzo aromatyczny. Owoce zwykle nie utrzymują się do zimy. Jesienią liście dekoracyjnie wybarwiają się na pomarańczowo, a później na czerwono.

Aronia ma wyjątkowo cenne owoce, przydatne zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym. Zawierają one m.in.: cukry, garbniki, witaminy C, P, B2, E, prowitaminę A oraz wiele składników mineralnych. Z dojrzałych owoców aronii można robić najróżniejsze przetwory: soki, konfitury, przeciery, można je również suszyć. Owoce stanowią także najbardziej przydatną częścią rośliny dla ptaków. Nieprzycinane krzewy aronii pozwalają też znaleźć schronienie i miejsce odpoczynku.


Inne gatunki aronii mają podobną przydatność dla ptaków, co aronia czarnoowocowa:

Aronia czerwona Aronia arbutifolia jest większa i dorasta do 2-4 m wysokości. Kwiaty są białe lub bladoróżowe, a owoce o wielkości 4-10 mm mają kolor czerwony. Owoce utrzymują się do zimy.

Aronia śliwolistna Aronia prunifolia posiada owoce ciemnofioletowe do czarnych o wielkości 7-10 mm, nie utrzymujące się do zimy.


Autorem tekstu jest: Agata Maciągowska
uprawa i przydatność dla ptaków

stanowisko gleba rozmnażanie jako pokarm miejsce

odpoczynku

miejsce

pod gniazdo

rośnie dobrze pod drzewami każdy rodzaj (najlepiej gliniasto-piaszczysta) z nasion, z sadzonek, przez odrosty korzeniowe, odkłady zwykłe lub kopczykowanie X X X