January 3, 2025, Friday, 2

Z Ptaki

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „Szczygieł <video type="youtube" id="FbvlEez0xcs" desc="Szczygły przy karmniku wypełnionym nasionami olejarki abisyńskiej" position=left/>”)
 
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Szczygieł
+
<h2 style="margin:0; background:#AACC55; font-size:150%; font-weight:bold; border:1px solid #669966; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">szczygieł ''Carduelis carduelis''</h2>
  
  
 +
 +
 +
[[Image:AKS6.jpg|alt=szczygieł Carduelis carduelis|left|290px]]Mniejszy od wróbla szczygieł jest jednym z najładniejszych naszych ptaków. Ptaki dorosłe wokół nasady dzioba mają czerwoną plamę, oprócz niej występują jeszcze barwy biała i czarna. Wierzch ich ciała jest szarawobrązowawy, na czarnym skrzydle występuje charakterystyczny żywożółty, szeroki pas, a kuper jest biały. Płeć strzygła  w terenie jest trudna do rozróżnienia. Generalnie rzecz ujmując, u samca zakres czerwieni oraz czerni u nasady dzioba jest większy niż u samicy, ponadto samica jest nieco mniejsza. Młode w szacie juwenalnej mają jasnobrązową głowę, pokrytą ciemnymi plamkami.
 +
Szczygieł jest mało płochliwy, porusza się niestrudzenie w koronach drzew i w gąszczach krzewów. Na ziemię zlatuje rzadko, choć często żeruje na nisko rosnących łopianach, które są  jego przysmakiem. Lata dość szybko; linia lotu ma kształt falisty. Szczygieł niekiedy tworzy większe stada, często mieszane, wraz  z dzwońcami i makolągwami.
 +
 +
Gniazdo  ptak ten zakłada wysoko, na  drzewie lub krzaku,  w rozwidleniu zewnętrznych gałęzi. Konstrukcja gniazda składa się z puchu roślinnego (nasiona ostów) i wełny, poprzeplatanych drobnymi korzonkami i suchą trawą. Średnica zewnętrzna gniazda wynosi 8-10 cm, wewnętrzna 4-6 cm.
 +
 +
Pokarmem szczygłów są nasiona ostów i wspomnianego już łopianu; niekiedy zbierają także owady z krzewów. W karmniku jest gościem  rzadkim; jak większość ptaków chętnie żeruje wtedy na słoneczniku. Jego prawdziwym przysmakiem karmnikowym jest jednak tzw. murzynek: nasiona olejarki abisyńskiej po angielsku nazywanej „niger seeds”. Pokarm ten jest drogi, lecz jeśli mamy szansę  zwabić do karmnika tak ładne ptaki, jakimi są szczygły, to czemu by  nie spróbować?.
 +
 +
 +
 +
 +
---------------
 +
* '''szczygieł śpiew samca''',
 +
<flashmp3>Carcar1.mp3</flashmp3>
 +
 +
 +
 +
 +
----------------
 +
 +
 +
<gallery>
 +
image:ARO50.jpg
 +
image:ARO51.jpg
 +
image:AKS3.jpg
 +
image:AKS5.jpg| szczygieł na naturalnym pokarmie - łopianie
 +
image:ARO34.jpg
 +
</gallery>
  
  
  
 
<video type="youtube" id="FbvlEez0xcs" desc="Szczygły przy karmniku wypełnionym nasionami olejarki abisyńskiej" position=left/>
 
<video type="youtube" id="FbvlEez0xcs" desc="Szczygły przy karmniku wypełnionym nasionami olejarki abisyńskiej" position=left/>

Aktualna wersja na dzień 16:17, 24 lut 2011

szczygieł Carduelis carduelis



szczygieł Carduelis carduelis
Mniejszy od wróbla szczygieł jest jednym z najładniejszych naszych ptaków. Ptaki dorosłe wokół nasady dzioba mają czerwoną plamę, oprócz niej występują jeszcze barwy biała i czarna. Wierzch ich ciała jest szarawobrązowawy, na czarnym skrzydle występuje charakterystyczny żywożółty, szeroki pas, a kuper jest biały. Płeć strzygła w terenie jest trudna do rozróżnienia. Generalnie rzecz ujmując, u samca zakres czerwieni oraz czerni u nasady dzioba jest większy niż u samicy, ponadto samica jest nieco mniejsza. Młode w szacie juwenalnej mają jasnobrązową głowę, pokrytą ciemnymi plamkami.

Szczygieł jest mało płochliwy, porusza się niestrudzenie w koronach drzew i w gąszczach krzewów. Na ziemię zlatuje rzadko, choć często żeruje na nisko rosnących łopianach, które są jego przysmakiem. Lata dość szybko; linia lotu ma kształt falisty. Szczygieł niekiedy tworzy większe stada, często mieszane, wraz z dzwońcami i makolągwami.

Gniazdo ptak ten zakłada wysoko, na drzewie lub krzaku, w rozwidleniu zewnętrznych gałęzi. Konstrukcja gniazda składa się z puchu roślinnego (nasiona ostów) i wełny, poprzeplatanych drobnymi korzonkami i suchą trawą. Średnica zewnętrzna gniazda wynosi 8-10 cm, wewnętrzna 4-6 cm.

Pokarmem szczygłów są nasiona ostów i wspomnianego już łopianu; niekiedy zbierają także owady z krzewów. W karmniku jest gościem rzadkim; jak większość ptaków chętnie żeruje wtedy na słoneczniku. Jego prawdziwym przysmakiem karmnikowym jest jednak tzw. murzynek: nasiona olejarki abisyńskiej po angielsku nazywanej „niger seeds”. Pokarm ten jest drogi, lecz jeśli mamy szansę zwabić do karmnika tak ładne ptaki, jakimi są szczygły, to czemu by nie spróbować?.




  • szczygieł śpiew samca,



Szczygły przy karmniku wypełnionym nasionami olejarki abisyńskiej