June 17, 2024, Monday, 168

Z Ptaki

Drzewa i krzewy przydane dla ptaków - co warto sadzić by pomóc ptakom


Dojrzałe owoce winobluszczu.


Ptakom, które pojawiają się w naszym ogrodzie, ogród przypomina, ni mniej ni więcej, tylko las. Są tu różne drzewa, na ogół panuje spokój, jednym słowem, idealne miejsce, żeby w nim zamieszkać. Trzeba dodać, że większość rosnących w naszych ogrodach drzew owocowych to dla ptaków prawdziwa spiżarnia, nie tylko ze względu na owoce, ale także ze względu na szkodniki, które na tychże drzewach bytują. Z kolei piękne wysokie tuje czy porastające ścianę pnącza mogą stanowić idealne, bezpiecznie miejsce na założenie gniazda lub spędzenie tam nocy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasz ogród urządzić tak, aby był przyjazny dla przybywających tam ptaków, żeby czuły się w nim bezpiecznie i mogły w spokoju wychowywać swoje potomstwo.

Ogród przyjazny dla ptaków to przede wszystkim odpowiednie drzewa i krzewy, owocowe i ozdobne, które w różnych porach roku mogą spełniać różne zadania. Na przykład rajskie jabłonie, głogi, berberysy, irgi, jarzębiny oraz jabłonie z późno dojrzewającymi owocami będą świetną spiżarnią na ciężki zimowy czas dla drozdów czy jemiołuszek. Owoce czeremchy zwyczajnej bardziej smakują szpakom, niż wiśnie, co uratowało niejedną uprawę tych wspaniałych, także dla ludzi, owoców. W gęstych żywopłotach z ligustru wiosną piegże założą swoje gniazda. Wysoki jałowiec czy tuja będą miejscem na gniazdo dla makolągwy albo dzwońca. Winobluszcz to idealne miejsce, żeby ptaki mogły w nim bezpiecznie nocować. Przykładów ogromnej przydatności roślin można by podać wiele; wystarczy pamiętać, że rośliny rosnące w naszych ogrodach mają nie tylko walory dekoracyjne, ale i „kulinarne”.

Projektując nasz ogród z myślą o ptakach, powinniśmy mieć na uwadze to, że drobne ptaki będą unikały dużych, otwartych przestrzeni, dlatego niektóre rośliny warto sadzić w grupach, tworząc swego rodzaju gęstwiny. Takie miejsca z pewnością będą atrakcyjne dla wielu ptaków. Kiedy dysponujemy małym ogródkiem bądź działką, można spróbować umówić się z sąsiadem czy kilkoma sąsiadami, żeby takie zakrzewienie posadzić np. przy granicy działek; uzyskamy w ten sposób dobry efekt bez większych start przestrzennych naszego skrawka ziemi.

Gęsto zarośniętyo ogród to wabik dla ptaków
Gęsto zarośniętyo ogród to wabik dla ptaków.
Drzewa


Krzewy liściaste
Iglaki
  • żywotnik thuja
  • świerk pospolity
  • jałowiec
  • cis pospolity


Pnącza