July 11, 2020, Saturday, 192

Z Ptaki

(Różnice między wersjami)
(Drzewa i krzewy przydane dla ptaków - co warto sadzić by pomóc ptakom)
 
(Nie pokazano 43 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
=Drzewa i krzewy przydane dla ptaków - co warto sadzić by pomóc ptakom=
+
<h2 style="margin:0; background:#ffffff; font-family:Century Gothic; font-size:190%; border:1px solid #ffffff; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#6B8E23;">Drzewa i krzewy przydane dla ptaków - co warto sadzić by pomóc ptakom</h2>
 +
--------
  
Ptaki w naszym ogrodzie poszukują pokarmu, miejsca do założenia gniazda ale także cichego zakątka do spędzenia w nim bezpiecznie nocy. Wszystko o mogą znaleźć kiedy w ogr5odzie posadzone będą odpowiednie - atrakcyjne rośliny. Co ważne z punktu widzenia ogrodnika wiele z tychże roślin ma duże walory dekoracyjne przez co ptasi ogród może iść w parze z  zagospodarowaniem przestrzennym terenu.
+
[[Image:Winobluszcz 01.jpg|alt=|Dojrzałe owoce winobluszczu|right|border|250px|thumb|Dojrzałe owoce winobluszczu.]]
  
  
'''Drzewa'''
+
<font color="DarkOliveGreen" size=2>Ptakom, które pojawiają się w naszym ogrodzie, ogród przypomina, ni mniej ni więcej, tylko las. Są tu różne drzewa, na ogół panuje spokój, jednym słowem,  idealne miejsce, żeby w nim zamieszkać. Trzeba dodać, że większość rosnących  w naszych ogrodach  drzew owocowych to dla ptaków prawdziwa spiżarnia, nie tylko ze względu na owoce, ale także ze względu na szkodniki,  które na tychże drzewach bytują. Z kolei piękne wysokie tuje czy porastające ścianę pnącza mogą stanowić idealne, bezpiecznie miejsce na założenie gniazda lub spędzenie tam nocy.
* Czeremcha zwyczajna
+
* Czeremcha amerykańska
+
* rajska jabłoń
+
* jabłoń
+
* jarząb szwedzki
+
* jarząb pospolity
+
  
'''Krzewy liściaste'''
+
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasz ogród urządzić tak, aby był przyjazny  dla przybywających tam  ptaków, żeby czuły się w nim  bezpiecznie i mogły w spokoju wychowywać swoje potomstwo.
* irga pozioma
+
* ligustr
+
* tarnina
+
* berberys
+
* bez czarny
+
* dereń
+
  
'''Iglaki'''
+
Ogród przyjazny dla ptaków to przede wszystkim odpowiednie drzewa i krzewy, owocowe i ozdobne, które w różnych porach roku mogą spełniać różne zadania. Na przykład rajskie jabłonie, głogi, berberysy, irgi, jarzębiny oraz jabłonie z późno dojrzewającymi  owocami będą świetną spiżarnią na ciężki zimowy czas dla drozdów czy jemiołuszek. Owoce czeremchy zwyczajnej bardziej smakują szpakom, niż wiśnie, co uratowało niejedną uprawę tych wspaniałych, także dla ludzi, owoców.
* żywotnik thuja
+
W gęstych żywopłotach z ligustru wiosną piegże założą swoje gniazda. Wysoki jałowiec czy tuja będą miejscem na gniazdo dla makolągwy albo dzwońca. Winobluszcz to idealne miejsce, żeby ptaki mogły w nim bezpiecznie nocować. Przykładów ogromnej przydatności roślin można by podać wiele; wystarczy pamiętać,  że rośliny rosnące w naszych ogrodach mają nie tylko walory dekoracyjne, ale i „kulinarne”.
* świerk pospolity
+
* jałowiec
+
* cis pospolity
+
  
'''Pnącza'''
+
Projektując nasz ogród z myślą o ptakach, powinniśmy mieć na uwadze to, że drobne ptaki będą unikały dużych, otwartych przestrzeni, dlatego niektóre rośliny warto sadzić w grupach, tworząc swego rodzaju gęstwiny. Takie miejsca z pewnością będą atrakcyjne dla wielu ptaków.
* winobluszcz
+
Kiedy dysponujemy małym ogródkiem bądź działką, można spróbować umówić się z sąsiadem czy kilkoma  sąsiadami, żeby takie zakrzewienie posadzić np. przy granicy działek; uzyskamy w ten sposób dobry efekt bez większych start przestrzennych naszego skrawka ziemi.</font>
* winorośl
+
{|<h2 style="width:50%; border:0px; text-align=left; vertical-align=top; color:#000" cellpadding="120" cellspacing="0" border="1" >
* bluszcz pospolity
+
|[[Image:ogrod01.jpg|alt=Gęsto zarośniętyo ogród to wabik dla ptaków|right|300px|thumb|Gęsto zarośniętyo ogród to wabik dla ptaków.]]
* rdest
+
 
 +
|
 +
::'''Drzewa'''
 +
::* [[czeremcha zwyczajna]]
 +
::* [[czeremcha amerykańska]]
 +
::* [[jabłonie ozdobne]]
 +
::* [[jarząb szwedzki]]
 +
::* [[jarząb pospolity]]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
::'''Krzewy liściaste'''
 +
::* [[aronia]]
 +
::* [[irga pozioma]]
 +
::* ligustr
 +
::* [[tarnina]]
 +
::* berberys
 +
::* bez czarny
 +
::* [[dereń]]
 +
::* [[trzmielina]]
 +
::* [[rokitnik]]
 +
::* [[róże dziko rosnące]]
 +
::* [[głóg]]
 +
|
 +
::'''Iglaki'''
 +
::* żywotnik thuja
 +
::* świerk pospolity
 +
::* jałowiec
 +
::* cis pospolity
 +
 
 +
 
 +
 
 +
::'''Pnącza'''
 +
::* [[winobluszcz]]
 +
::* [[winorośl]]
 +
::* [[bluszcz pospolity]]
 +
::* rdest Auberta
 +
::* [[wiciokrzew pomorski]]
 +
|}

Aktualna wersja na dzień 17:29, 15 cze 2012

Drzewa i krzewy przydane dla ptaków - co warto sadzić by pomóc ptakom


Dojrzałe owoce winobluszczu.


Ptakom, które pojawiają się w naszym ogrodzie, ogród przypomina, ni mniej ni więcej, tylko las. Są tu różne drzewa, na ogół panuje spokój, jednym słowem, idealne miejsce, żeby w nim zamieszkać. Trzeba dodać, że większość rosnących w naszych ogrodach drzew owocowych to dla ptaków prawdziwa spiżarnia, nie tylko ze względu na owoce, ale także ze względu na szkodniki, które na tychże drzewach bytują. Z kolei piękne wysokie tuje czy porastające ścianę pnącza mogą stanowić idealne, bezpiecznie miejsce na założenie gniazda lub spędzenie tam nocy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasz ogród urządzić tak, aby był przyjazny dla przybywających tam ptaków, żeby czuły się w nim bezpiecznie i mogły w spokoju wychowywać swoje potomstwo.

Ogród przyjazny dla ptaków to przede wszystkim odpowiednie drzewa i krzewy, owocowe i ozdobne, które w różnych porach roku mogą spełniać różne zadania. Na przykład rajskie jabłonie, głogi, berberysy, irgi, jarzębiny oraz jabłonie z późno dojrzewającymi owocami będą świetną spiżarnią na ciężki zimowy czas dla drozdów czy jemiołuszek. Owoce czeremchy zwyczajnej bardziej smakują szpakom, niż wiśnie, co uratowało niejedną uprawę tych wspaniałych, także dla ludzi, owoców. W gęstych żywopłotach z ligustru wiosną piegże założą swoje gniazda. Wysoki jałowiec czy tuja będą miejscem na gniazdo dla makolągwy albo dzwońca. Winobluszcz to idealne miejsce, żeby ptaki mogły w nim bezpiecznie nocować. Przykładów ogromnej przydatności roślin można by podać wiele; wystarczy pamiętać, że rośliny rosnące w naszych ogrodach mają nie tylko walory dekoracyjne, ale i „kulinarne”.

Projektując nasz ogród z myślą o ptakach, powinniśmy mieć na uwadze to, że drobne ptaki będą unikały dużych, otwartych przestrzeni, dlatego niektóre rośliny warto sadzić w grupach, tworząc swego rodzaju gęstwiny. Takie miejsca z pewnością będą atrakcyjne dla wielu ptaków. Kiedy dysponujemy małym ogródkiem bądź działką, można spróbować umówić się z sąsiadem czy kilkoma sąsiadami, żeby takie zakrzewienie posadzić np. przy granicy działek; uzyskamy w ten sposób dobry efekt bez większych start przestrzennych naszego skrawka ziemi.

Gęsto zarośniętyo ogród to wabik dla ptaków
Gęsto zarośniętyo ogród to wabik dla ptaków.
Drzewa


Krzewy liściaste
Iglaki
  • żywotnik thuja
  • świerk pospolity
  • jałowiec
  • cis pospolity


Pnącza