April 6, 2020, Monday, 96

Z Ptaki

Kiedy można je spotkać


W naszych ogrodach przez cały rok spotkać można tylko kilka gatunków ptaków, na przykład wróble, mazurki, dzięcioły i sierpówki. Mówi się o nich, że są to gatunki osiadłe bądź podejmujące bardziej lub mniej lokalne wędrówki (np. sikory, dzwońce).


Każdy z nas wie, że większość naszych ptaków po odbyciu lęgów odlatuje na zimę do „ciepłych krajów”, w celu przetrwania tam, w bardziej korzystnych dla siebie warunkach, tego okresu, gdy u nas leży śnieg (zobacz Ptasie wędrówki). Owymi „ciepłymi krajami” są wtedy kraje w basenie Morza Śródziemnego czy sawanna w południowej Afryce.


Mało kto natomiast wie, że dla pewnych gatunków ptaków także Polska może być swoistym „ciepłym krajem”. Tak jest w przypadku Jemiołuszki, która latem zamieszkuje Syberię, a na zimę przylatuje do nas, aby żerować na jarzębinie czy owocach jemioły, od której pochodzi jej nazwa. Podobnie rzecz ma się z czyżem, gilem czy czeczotką; chociaż są to ptaki u nas lęgowe, na zimę przylatują do nas ich północno-wschodnie populacje, jako że nasza zima jest łagodniejsza.