May 30, 2020, Saturday, 150

Z Ptaki

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „==muchołówka szara ''Muscicapa striata''== <video type="youtube" id="kH2iP4gOHS0" desc="Muchołówka szara wychowująca pisklę" position=left/>”)
 
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==muchołówka szara  ''Muscicapa striata''==
+
<h2 style="margin:0; background:#AACC55; font-size:150%; font-weight:bold; border:1px solid #669966; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Muchołówka szara  ''Muscicapa striata''</h2> 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
[[Plik:ARO146.jpg|thumb|bordr|300px|alt=muchołówka szara|W oczekiwaniu na muchę.]]Muchołówka szara to ptak nieco mniejszy od wróbla. Ma dużą głowę  z kreskowanym czołem, szeroko zaokrąglone skrzydła i stosunkowo długi ogon. Nie występuje u niej dymorfizm płciowy. Ptaki dorosłe z wierzchu są brązowoszare, z ciemniejszymi kreskami na szyi i piersi. Ptaki w szacie juwenilnej pokryte są z wierzchu żółtawo- kropkowanym rysunkiem przypominającym łuskę.
 +
Muchołówkę szarą pomaga rozpoznać jej zachowanie, kiedy w pozycji niemal wyprostowanej  czatuje na przelatującego owada (tzw. polowanie z zasiadki),  by po chwili poderwać się i w zwinnym locie schwytać upatrzoną ofiarę. Takie zachowanie jest typowe dla wszystkich gatunków muchołówek (stąd ich nazwa).
 +
Muchołówka szara występuje na obrzeżach lasów, w parkach i ogrodach, często w pobliżu człowieka. Gniazda zakłada w półotwartych dziuplach i wnękach w murach. Chętnie zasiedla skrzynki półotwarte oraz małe podesty wykonane dla niej  pod okapem dachu.
 +
Jest to pak dość cichy i skryty. Nie stara się rzucać w oczy. Praktycznie nie śpiewa, odzywa się jedynie niegłośnym: „tsit”, „pstir”. Zdarza się, że obecność muchołówki szarej odkrywamy dopiero, znajdując jej gniazdo, np. na parapecie naszej sypialni.
 +
Muchołówka szara to ptak wybitnie owadożerny, nie korzysta z karmników. Zadowala się całkiem tym, co sama upoluje. Jest to ptak bardzo pożyteczny,  bowiem eliminuje tak uciążliwe dla ludzi muchy.
 +
Muchołówki to ptaki wędrowne. Opisywana tutaj muchołówka szara  odlatuje od nas w sierpniu-wrześniu,  natomiast wraca  w kwietniu-maju.
 +
Dla muchołówki można wieszać skrzynki lęgowe typu P,  jednak koniecznie muszą być one zabezpieczone siatką ogrodzeniową, która uniemożliwi sroce lub innym ptakom krukowatym zrabowanie lęgów. Warto też pomyśleć o czatowniach dla muchołówek. Taką czatownią może być na przykład wkopany w ziemię drewniany słupek  o  wysokości około1,5m. Należy go umieszczać w pobliżu gęstych krzewów, do których ptak ten może uskoczyć przed atakującym go krogulcem.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
<gallery>
 +
image:ARO145.jpg|'''.09''' muchołówka szara
 +
image:ARO144.jpg|'''.09''' i gdzie te muchy ?
 +
image:ARO143.jpg|'''.09''' Troche jestem śpiąca...
 +
</gallery>
 +
 
 +
 
  
  
 
<video type="youtube" id="kH2iP4gOHS0" desc="Muchołówka szara wychowująca pisklę" position=left/>
 
<video type="youtube" id="kH2iP4gOHS0" desc="Muchołówka szara wychowująca pisklę" position=left/>

Aktualna wersja na dzień 14:26, 24 lis 2010

Muchołówka szara Muscicapa striata


muchołówka szara
W oczekiwaniu na muchę.
Muchołówka szara to ptak nieco mniejszy od wróbla. Ma dużą głowę z kreskowanym czołem, szeroko zaokrąglone skrzydła i stosunkowo długi ogon. Nie występuje u niej dymorfizm płciowy. Ptaki dorosłe z wierzchu są brązowoszare, z ciemniejszymi kreskami na szyi i piersi. Ptaki w szacie juwenilnej pokryte są z wierzchu żółtawo- kropkowanym rysunkiem przypominającym łuskę.

Muchołówkę szarą pomaga rozpoznać jej zachowanie, kiedy w pozycji niemal wyprostowanej czatuje na przelatującego owada (tzw. polowanie z zasiadki), by po chwili poderwać się i w zwinnym locie schwytać upatrzoną ofiarę. Takie zachowanie jest typowe dla wszystkich gatunków muchołówek (stąd ich nazwa). Muchołówka szara występuje na obrzeżach lasów, w parkach i ogrodach, często w pobliżu człowieka. Gniazda zakłada w półotwartych dziuplach i wnękach w murach. Chętnie zasiedla skrzynki półotwarte oraz małe podesty wykonane dla niej pod okapem dachu. Jest to pak dość cichy i skryty. Nie stara się rzucać w oczy. Praktycznie nie śpiewa, odzywa się jedynie niegłośnym: „tsit”, „pstir”. Zdarza się, że obecność muchołówki szarej odkrywamy dopiero, znajdując jej gniazdo, np. na parapecie naszej sypialni. Muchołówka szara to ptak wybitnie owadożerny, nie korzysta z karmników. Zadowala się całkiem tym, co sama upoluje. Jest to ptak bardzo pożyteczny, bowiem eliminuje tak uciążliwe dla ludzi muchy. Muchołówki to ptaki wędrowne. Opisywana tutaj muchołówka szara odlatuje od nas w sierpniu-wrześniu, natomiast wraca w kwietniu-maju. Dla muchołówki można wieszać skrzynki lęgowe typu P, jednak koniecznie muszą być one zabezpieczone siatką ogrodzeniową, która uniemożliwi sroce lub innym ptakom krukowatym zrabowanie lęgów. Warto też pomyśleć o czatowniach dla muchołówek. Taką czatownią może być na przykład wkopany w ziemię drewniany słupek o wysokości około1,5m. Należy go umieszczać w pobliżu gęstych krzewów, do których ptak ten może uskoczyć przed atakującym go krogulcem.

Muchołówka szara wychowująca pisklę