April 3, 2020, Friday, 93

Z Ptaki

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „=Złote zasady dokarmiania= ===Kiedy już zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, musimy pamiętać o kilku kwestiach:=== :'''1. Ptaki dokarmiany zimą, od pocz…”)
 
Linia 1: Linia 1:
=Złote zasady dokarmiania=
+
<h2 style="margin:0; background:#CCFF66; font-size:150%; font-weight:bold; border:1px solid #a3bfb1; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Złote zasady dokarmiania</h2>
  
  

Wersja z 23:08, 1 lis 2009

Złote zasady dokarmiania


Kiedy już zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, musimy pamiętać o kilku kwestiach:

1. Ptaki dokarmiany zimą, od początku do końca mrozów.
To prawda, że w Wielkiej Brytanii czy w USA ptaki są karmione przez cały rok a samo dokarmianie ptaków stanowi tam obecnie potężny biznes. W rezultacie niektóre z tamtejszych gatunków zaprzestały naturalnych wędrówek do ciepłych krajów tylko dlatego, że korzystając z dostarczanego przez ludzi pokarmu, mogą spokojnie przezimować, a co za tym idzie, także szybciej przystąpić do lęgów w następnym roku. Sprawa nabierze jednak powagi, kiedy moda na całoroczne dokarmianie zakończy się albo znacznie osłabnie – wówczas może się okazać, że ptaki, które nie odlecą w porę, zakończą swój żywot z powodu zbytniej ufności w człowieka i jego widzimisię…


2. Karmę wysypujemy regularnie, tak by jej nigdy nie zabrakło, zwłaszcza w mroźne dni.
Podejmując się dokarmiania, powinniśmy wiedzieć o tym, że przyzwyczajamy ptaki do tego, iż w naszym karmniku zawsze znajdą coś do zjedzenia. Zdarza się, że ptaki na tyle sobie to zakodują, że kiedy trafią na pusty karmnik, kręcą się w jego okolicy i cierpliwie czekają, zamiast szukać pokarmu gdzie indziej – tego rodzaju obserwacje potwierdza także fachowa literatura.
Dlatego trzeba rozważyć, czy stać nas na skrupulatność i czas, który trzeba będzie poświęcić na dokarmianie. Rozwiązaniem może być tu pojemny karmnik automatyczny, choć i on nie zwolni nas całkowicie od pracy i pamiętania o wziętym na siebie obowiązku.


3. Karma musi być świeża i czysta.
Aby dopełnić tego warunku, trzeba mieć odpowiedni karmnik, czyli taki, który zabezpieczy karmę przed warunkami atmosferycznymi i da się łatwo czyścić. Bo karmniki należy czyścić, i to podczas każdego karmienia. Istnieją przesłanki mówiące o chorobach, które ptaki łapią od innych ptaków (z odchodów) właśnie w karmnikach. Dlatego zdrowie dokarmianych przez nas ptaków zależeć będzie od jakości karmy i od czystości samego karmnika.