June 17, 2024, Monday, 168

Z Ptaki

Wersja Tramal (dyskusja | edycje) z dnia 00:19, 2 gru 2010

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

FAQ - Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

BUDKI LĘGOWE

- Jak wysoko wieszać budkę dla ptaków ?

Wysokość zawieszania skrzynki lęgowej zależy od tego, dla jakiego gatunku ptaka jest ona przeznaczona. Budkę dla sikor można powiesić już na 1m wysokości. Możemy oczywiście i wyżej, lecz trzeba pamiętać, że skrzynkę musimy raz w roku czyścić, zatem musimy mieć do niej dostęp. Skrzynki dla dużych ptaków wieszamy co najmniej 6 m nad ziemią.


- Jak dużo budek może być w ogrodzie ?

To zależy od tego, jak duży mamy ogród, ile jest w nim miejsca. Skrzynki A powinny być oddalone od siebie o co najmniej 30 m. Można je powiesić gęściej, jeśli będą miały różne średnice otworu, np. budka A dla bogatki i A1 dla modraszki. Skrzynki dla szpaków powinny być oddalone od siebie o co najmniej 3m, co znaczy, że na jednym drzewie możemy mieć nawet dwie takie budki. Natomiast budki dla sów powinny być oddalone o 300m dla włochatki i 600 m dla puszczyka.


- W którą stronę powinna być zwrócona budka lęgowa?

Literatura podaje, że ze strony południowo-wschodniej mamy najmniej wiejących wiatrów, zatem i najmniej zacinających deszczy mogących zalewać ptasi domek. Prawda jest jednak taka, że jeśli powiesimy budkę w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru, czyli za budynkiem, w gęstym sadzie lub w lesie, kierunek nie ma znaczenia. Ważniejsze jest, aby budka była osłonięta do słońca w czasie upałów.


- Kiedy wieszać budki dla ptaków?

Budki można wieszać przez cały rok. Nawet jeśli ptaki nie zasiedlą skrzynki w danym roku, będą się do niej przyzwyczajały i może zasiedlą ją za rok.


- Kiedy czyścić budki lęgowe?

Reguluje to ustawa o ochronie przyrody: określa ona termin czyszczenia budek na okres od 16 października do ostatniego dnia lutego.


- Jaka powinna być średnica otworu wlotowego?

To zależy od gatunku ptaka. Dla bogatki średnica otworu budki wynosi 33 mm, dla modraszki 27 mm, dla wróbla 35 mm - i to jest maksimum dla budek typu A. Dla szpaka średnica otworu budki powinna mieć 45 mm, dla dudka 55 mm, dla włochatki i kawki 80 mm; a dla kaczek i puszczyka 110 mm. Długość korytarza wlotowego budek dla sikor i szpaków powinna mieć przynajmniej 4 cm!.


- Czy budkę pomalować i czym?

Pomalowanie budki na pewno przedłuży jej żywotność. Malować możemy dowolną farbą, chodzi o to, żeby farba całkowicie wysychała i podczas upałów nie kleiła się pod wpływem ciepła. Nie malujemy skrzynek wewnątrz. Kolory, które wybieramy, powinny możliwie jak najlepiej maskować budkę, np. budki wieszane na białej ścianie malujmy na biało, ale na drzewie niech to jest raczej kolor szary lub brązowy.


- Z czego najlepiej zrobić budkę lęgową ?

Zdecydowanie najlepsze będą deski sosnowe; sklejka czy płyta nie sprawdzą się na deszczu.DOKARMIANIE

- Kiedy dokarmiać ptaki ?

Od nastania pierwszych mrozów do ich ustąpienia.


- Czym karmić ptaki ?

Odsyłam do działu o pokarmach – kliknij tu.


- Czy od ptaków z karmnika można zarazić się ptasia grypą ?

Ptasią grypą można się zarazić praktycznie wszędzie tam, gdzie będziemy obcować z ptakami. Choroba przenosi się z ptasich odchodów. Aby jej zapobiec, najlepiej przestrzegać zasad higieny w czasie i po kontakcie z ptakami, chodzi głównie o mycie rąk.


- Co z dokarmianiem ptaków w czasie urlopu?

W takich sytuacjach proponuję stosować duże karmniki automatyczne; dzięki nim ptaki będą dokarmiane przez długo czas bez naszej ingerencji.