December 8, 2024, Sunday, 342

Z Ptaki

Ptaki w naszych ogrodach – Co je tam sprowadza?


W Polsce odnotowano około 400 gatunków ptaków. Połowa z nich to gatunki lęgowe, to znaczy takie, które w naszym kraju regularnie przystępują do rozrodu. Większość gatunków stanowią ptaki wróblowe, poczynając od najmniejszego w Europie mysikrólika, poprzez sikory, wróble i drozdy, a kończąc na największych z nich, takich jak gawron czy kruk. To właśnie ptaki z tej grupy najczęściej goszczą w naszych ogrodach.
Mazurek i modraszki żerujące na kuli tłuszczowej
Mazurek i modraszki żerujące na kuli tłuszczowej.


Do przydomowych zakątków zieleni sprowadza je kilka czynników.
  • Po pierwsze, ptaki nie widzą różnicy pomiędzy lasem a ogrodem, w którym rosną drzewa owocowe.
  • Po drugie, w ogrodzie panuje raczej spokój - z reguły nie wpuszczamy tam nikogo prócz osób z najbliższego nam otoczenia, a i sami nie przebywamy tam bez przerwy.
  • Po trzecie, pokarm, i to wcale nie ten specjalnie przez nas przygotowany. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że rośliny uprawiane przez człowieka, dające soczyste owoce to, tak naprawdę, mutanty utrzymywane dzięki naszej pracy, które w naturalnym środowisku albo zdziczeją, albo zginą. Rośliny te są delikatniejsze od ich dzikich kuzynów, tym samym stanowiąc wyśmienitą bazę pokarmową dla wszelkich owadzich szkodników. Szkodniki zaś to najlepszy pokarm dla wielu gatunków ptaków, a w ogrodach, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, występuje ich znacznie więcej niż w innych miejscach.
  • Czynnikiem ostatnim zapraszającym ptaki do życia w ogrodach jest brak miejsca gdzie indziej. Dotyczy to zwłaszcza terytorialnych gatunków leśnych, jak na przykład rudzik czy strzyżyk, dla których gęsto zarośnięty ogród może być odzwierciedleniem naturalnego środowiska.


[COFNIJ]