February 21, 2019, Thursday, 51

Z Ptaki

Polepszamy karmnik automatyczny z butelki PETkarmnik z butelki
Karmnik automatyczny z butelki - wersja standard.
Karmnika z butelki przedstawiać nie trzeba, jak gdzieś wyczytałem jest bardzo praktyczny a przy tym prosty jak budowa cepa... Nie mniej konstrukcja ta nie jest pozbawiona wad. Największe wady to:


1. kłopotliwe nasypywanie ziarna przez wąską szyjkę butelki


2. Ograniczona pojemność.


Rozwiązaniem tych wad może być.


Ad1 Zastąpienie wąskiej szyjki większą np. Z butli 5L lub plastikowej, zakręcanej puszki o odpowiedniej średnicy. Elementy te mocujemy drutem tak jak to widać na zdjęciach. Otwory oczywiście wypalamy gwoździem.


Ad2 Przedłużenie karmnika skutecznie zwiększa jego pojemność. Przedłużamy go dodając kolejne butle tj. ich części po odcięciu szyjki i dna. Mocujemy to drutem wewnątrz lub na zewnątrz (jak wygodniej)
Kolejnym problemem jest to że w klasycznej wersji pokarm jest narażony na zamakanie. Zwłaszcza jeśli nie wisi on pod okapem. Wtedy proponuję rozwiązanie jakie przedstawiam na zdjęciu poniżej. Użyta podstawka jest mniejsza natomiast sama butla została uniesiona ponad podstawkę na dwóch plastikowych zakrętkach. Wypalone otwory są na tyle małe, że słonecznik sam nie wysypuje się z butelki natomiast ptaki nie mają problemu by po niego sięgnąć. Rozwiązanie podpatrzone w karmniku Pana Sobeckiego, który można zobaczyć klikając tu .