November 27, 2024, Wednesday, 331

Z Ptaki

Gdzie powiesić budkę kiedy nie ma drzew ?


Wiele razy spotkałem się z pytaniem: „Co zrobić, jeśli chcę mieć w ogrodzie budkę dla ptaków, ale nie mamy wysokich drzew?” Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka.


I. Skrzynka lęgowa na ścianie budynku.


Na ścianie drewnianego budynku - tu żaden czworonóg nie wejdzie
Ściana to bardzo dobre miejsce do wieszania skrzynek lęgowych. Podstawową zaletą jest to, że pionowa ściana świetnie chroni skrzynkę przed penetracją ze strony drapieżników czworonożnych. Ponadto daje ona duże możliwości podglądania ptaków z okna lub za pomocą kamery internetowej, którą bez trudu możemy umieścić wewnątrz skrzynki i za pomocą przewodów połączyć z domowym PC.

Przy wyborze odpowiedniej ściany należy uwzględnić kilka zasad:


• budka powinna wisieć 1,5 - 5 m nad ziemią

• miejsce powinno być osłonione od wiatru i zacienione przez większą część dnia

• budka powinna wisieć nieopodal krzewów, aby ptaki nie musiały pokonywać długich dystansów na otwartej przestrzeni


Bardzo dobrym miejscem do wieszania budek jest ściana obrośnięta pnączami, najlepiej bluszczem i winobluszczem. Budkę na takiej ścianie należy umieścić tak, żeby była dobrze wkomponowana w roślinę, tj. aby pędy pnącza osłaniały budkę od góry i po bokach.




II. Skrzynka lęgowa na tyczce.


Skrzynka lęgowa specjalnie zaprojektowana do badania sikor (dlatego taka głęboka) umieszczona na słupku 5/5cm - ptaki akceptują takie rozwiązanie bardzo dobrze
Kolejnym sposobem mocowania skrzynek lęgowych na bezdrzewnych działkach jest zawieszanie ich na drewnianej belce wkopanej w ziemię. Jest to sposób bardzo wygodny i godny polecenia, tym bardziej, że skrzynki lęgowe można wieszać już od 1 m wysokości wzwyż, co nie wymaga użycia drabiny. Budkę należy umieścić w pobliżu krzewów lub przy żywopłocie, w miejscu ocienionym i osłoniętym od wiatru.

Taki sposób wieszanie budek lęgowych jest przydatny równie wtedy, kiedy w ogrodzie mamy niewielkie lub młodymi drzewa, których nie chcemy obciążać ptasim mieszkaniem. Wówczas wystarczy palik, na którym umieszczona jest budka, umocować do pnia, najlepiej za pomocą bawełnianej taśmy, by niepotrzebnie nie kaleczyć małego drzewa; z tych samych względowi zaleca się rezygnowanie ze sznurków i drutu, które kaleczą młode drzewo w miarę jego wzrostu. Błędem najczęściej popełnianym przez działkowców jest umieszczanie budki na paliku w taki sposób, że wystaje ona wyraźnie ponad koronę drzewa, co wystawia ją, to znaczy, jej potencjalnych lokatorów na silne działanie promieni słonecznych.


III. Skrzynka lęgowa w żywopłocie


Jest to bardzo dobra metoda mocowania budek dla ptaków, ponieważ nie ma problemu ze znalezieniem gałązek przyczepu. Skrzynkę należy umieścić tak, by przednia ścianka znajdowała się na równi ze ścianą żywopłotu, natomiast daszek powinien być osłonięty od góry przez gałęzie krzewu, co ochroni skrzynkę przed przegrzaniem. W podobny sposób można umieszczać budki w pnączach, np. w bluszczu pospolitym lub winobluszczu.


IV. Skrzynka lęgowa na płocie z siatki.


To najmniej polecana metoda, ale może się dobrze sprawdzić. Jej wadą jest to, że jeśli w pobliżu znajdą się drapieżniki, odnajdują tę budkę bez trudu i łatwo mogą się do niej dostać. Dlatego jest ważne, żeby była ona skonstruowana w sposób prawidłowy. Do takiego zawieszenia również trzeba wybierać miejsce, gdzie zawsze jest dużo cienia a płot styka się z krzewami.