February 21, 2019, Thursday, 51

Z Ptaki

Budujemy samouzupełniające poidełko dla ptaków z butelki PET


poidełko dla ptaków
Gotowe poidełko dla ptaków z butelki.
Zasada funkcjonowania takiego poidełka jest podobna do zasady funkcjonowania karmnika automatycznego, z tym że tu pomaga nam podciśnienie powstające w butelce: w miarę ubywania wypijanej przez ptaki wody, będzie się ona sama uzupełniała z butelki.

Wykonanie poidełka jest niezwykle łatwe i mało kosztowne, poza tym nie zajmuje wiele czasu, bo zaledwie 10-15 minut. Potrzebne będą:


- dwie deski: pierwsza o długości ok. 50. cm i szerokości ok. 15 cm; druga o długości ok. 30. i szerokości ok. 20. cm; grubość desek w przybliżeniu 2 cm; - dwie listewki: każda o długości 30 cm i szerokości ok. 2 cm;

- jedna mała deseczka kwadratowa, np. 7 / 7cm;

- jedna butelka PET, np. o pojemności 1,5 l po wodzie mineralnej;

- plastikowa tacka, np. po mięsie z marketu;

- kawałek giętkiego drutu o średnicy np. 2 mm;

- kilka wkrętów do drewna;

- wiertarka i wiertło o średnicy 3 mm;

- w razie potrzeby także ręczna piła;

- kombinerki i cienki gwóźdź;

- źródło ognia: kuchenka gazowa lub nawet świeca.


Większość z wymienionych elementów każdy bez trudu znajdzie w domu, w garażu czy piwnicy. Także odstępstwa od podanych wymiarów mogą być znaczne, nie ma to bowiem większego znaczenia.


bogatka Parus major
schemat budowy podstawy dla poidełka


Zaczynamy od zmontowania podstawy pod tackę i butelkę. W tym celu należy połączyć drewniane elementy w taki sposób, jak to przedstawiono na rysunku. Elementy łączymy wkrętami, tak by nasza konstrukcja była stabilna. W połowie dłuższej deski (D) wykonujemy na równej wysokości dwa otwory oddalone od siebie o około 2-3cm; posłużą one do przeciągnięcia drutu mocującego butelkę. Listewki (B) mają stabilizować plastikową tackę (kuwetę), dlatego mocujemy je na bokach krótszej deski (C). Następnie do dłuższej deski (D) mocujemy krótszą (C) z listwami. W ten sposób powstała nam podpora, którą jednak trzeba koniecznie ustabilizować od dołu: robimy to za pomocą kwadratowej deseczki (A); łączymy ją z deskami: (C) od góry i (D) od tyłu. Podstawa jest gotowa Teraz czas przygotować butelkę. Tu sprawa jest banalnie prosta. Rozgrzewamy trzymany za pomocą kombinerek gwóźdź i u podstawy butelki wypalamy nim otwór o średnicy 4-5 mm, pamiętając, iż jego górna krawędź musi być niżej, niż wysokość kuwety - w przeciwnym razie cała woda nam ucieknie. Następnie wystarczy wstawić butelkę do kuwety, oprzeć o deskę (D) i przymocować doń drutem. Poidełko jest gotowe. Aby uzupełnić wodę w butelce, trzeba wypalony w niej otwór zatkać palcem i nalać wody; po napełnieniu wodą zamknąć butelkę zakrętką i otwór odetkać.