November 28, 2024, Thursday, 332

Z Ptaki

Sprzęt do obserwacji ptaków - jak wybrać odpowiednią lornetkę


Obserwacja ptaków to wspaniałe, bardzo elastyczne i zarazem proste zajęcie, które nie wymaga wiele. Także koszty finansowe obserwowania ptaków są dużo niższe niż choćby tak popularne w Polsce wędkarstwo. Podstawowy koszt to inwestycja w sprzęt wielokrotnego użytkowania, taki jak przewodnik terenowy i lornetka; jedno i drugie może wystarczyć na lata i może kosztować nawet mniej niż 300zł. Oczywiście można sobie zafundować sprzęt za dziesiątki tysięcy złotych, wszystko zależy od zasobności naszego portfela i potrzeb, niemniej zawsze warto zadać sobie pytanie: Czy luneta za dziesiątki tysięcy jest mi potrzebna?

Z osobistego doświadczenia wiem, że najlepsza będzie zawsze lornetka, która pozwala dużą mobilność i jest zawsze po ręką. Do obserwowania ptaków polecam lornetkę o parametrach 10X50 lub podobną (10 oznacza krotność powiększenia a 50 średnicę obiektywu), która wyostrza już od 3metrów od obserwatora (im szybciej łapie ostrość tym lepiej). Z góry przestrzegam przed zakupem lornetek typu zoom, ponieważ są bardzo delikatne i łatwo się psują. Tak samo odradzam kupować lornetki o ekstremalnie zawyżonych parametrach np. 20X70 czy 70X60 etc. Jest to sztuczka producenta, która ma za zadanie oczarować klienta wysokimi wartościami.; tymczasem parametry te są, tak naprawdę, zarezerwowane tylko dla lunet na statywie. Niestety jest pełno tego typu sprzętu na popularnych portalach internetowych dlatego trzeba bardzo uważać by przysłowiowo nie wydać pieniędzy w błoto. Lornetka, która spokojnie daje się jeszcze utrzymać w dłoni i nie drży zbyt mocno, to 12X; powyżej tej wartości ze względu na drgania rąk obserwacja będzie tylko utrapieniem. Podczas kupowania lornetki dobrze jest ją sprawdzić tj.

  • Czy lornetka dobrze ustawia ostrość – najlepiej wyjść z nią przed sklep i obejrzeć przedmioty znajdujące się daleko i te blisko nas.
  • Czy okular korekcji ostrości działa prawidłowo i w całym zakresie
  • Czy obraz nie ma żadnych skaz
  • Czy w środki nie widać zabrudzeń czy też kurzu na pryzmatach
  • Czy na szkłach nie ma widocznych rys oraz uszkodzeń powłok antyrefleksyjnych
  • Od ilu metrów lornetka łapie ostrość

Ostatnimi laty coraz modniejsze są lornetki dachowopryzmatyczne lornetki wypełnione gazem (np. azotem). Są one drogie (500-6000zł) jednak cechuje je wyjątkowo dobra jakość obrazu oraz to, że są wodoszczelne. Ta ostatnia cecha jest niezwykle przydatna kiedy chcemy obserwować ptaki w trudnych warunkach pogodowych co w przypadku lornetki klasycznej (nieszczelnych) może skutkować jej zniszczeniem.

Oto kilka zasad dotyczących tego jak dbać o lornetkę żeby służyła nam przez lata:

  • Lornetkę zawsze trzeba nosić na szyi – chroni to ją przed upadkiem, Kidy dajemu komuś „popatrzeć” to nalegajmy ba nawet na chwilę ta osoba założyła pasek na szyję
  • Po obserwacji należy lornetkę chować do pokrowca
  • Soczewki należy utrzymywać czyste i czyścić je tylko za pomocą specjalnych ścierek do optyki
  • Nie kłaść lornetki na piasku ponieważ niszczy on jej mechanizmy
  • Nie zostawiać lornetki na dachu samochodu ! może się to wydawać dziwne ale znam przynajmniej 4 przypadki rozbicia lornetki o asfalt gdy pozostawiono ją na dachu samochodu tuż przed jazdą…


Wybór lunety. Tu nie będę wchodził w szczegóły. Luneta jest bowiem znacznie mniej uniwersalna niż lornetka. Posiada ogromna zaletę jaką jest przybliżenie oraz wadą wynikająca z jej gabarytów i ceny. Lunety są drogie, te z dolnej półki (tzw. Chińszczyzna) kosztują od 600-2000zł natomiast z średniej to już koszt około 3000-6000zł. Oczywiście są też jeszcze droższe. Do tych cen należy jeszcze doliczyć cenę statywu – minimum 250zł jako że statyw i głowica muszą być metalowe – najlepiej ze stali (chodzi o stabilną pracę lunety). Nie będę wymieniał marek ponieważ jest ich sporo a ja nie ze wszystkimi miałem do czynienia. Dodam że przed zakupem wartom się zastanowić czy luneta jest nam potrzebna. Przede wszystkim przydaje się ona tam gdzie mamy dużą otwartą przestrzeń jak morze, duże rzeki, zbiorniki wodne czy po porostu tereny uprawne. W lesie, parku a nawet w ogrodzie luneta jest zupełnie nieprzydatna ponieważ odległość między obserwowanymi ptakami będzie zbyt mała żeby wygodnie się im przyglądać


<<COFNIJ>>