April 25, 2024, Thursday, 115

Z Ptaki

Typy karmników


Przez wzgląd na budowę jak i sposób użycia karmniki możemy podzielić na: karmniki "domki", karmniki automatyczne, parkowe i naziemne.



KARMNIKI PARKOWE

Duże konstrukcje przeznaczone do dokarmiania większej liczby ptaków przez wiele osób. Karmniki takie świetnie chronią pokarm przed warunkami atmosferycznymi. Ich wadą jest brak automatycznego uzupełniania pokarmu. Karmniki tego typu znajdą zastosowanie w parkach oraz na terenach szkół i przedszkoli - czyli wszędzie tam gdzie spora liczba ludzi może uzupełniać braki pokarmu.



KARMNIKI AUTOMATYCZNE

To idealnie rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie zaglądać do swojego karmnika codziennie. Karmnik automatyczny dobrze zabezpiecza większą ilość ziarna przed warunkami atmosferycznymi. Karma jest uzupełniana z zasobnika w miarę wyjadania jej przez ptaki. W tego typu karmnikach stosuje się przede wszystkim pokarmy nasienne jak zborze czy słonecznik. Pomimo wygody stosowania karmniki te są stosunkowo rzadko spotykane.




Bogatki w karmniku automatycznym.


















Karmnik domek
KARMNIK DOMEK

To najbardziej rozpowszechniony typ karmnika w naszym kraju, jednocześnie najbardziej zróżnicowany konstrukcyjnie. Występuje mnóstwo jego wersji. Niestety nie jest to typ najlepszy. Po pierwsze słabo chroni karmę przed warunkami pogodowymi, po drugie trzeba do niego często zaglądać i uzupełniać wyjedzony pokarm o czym większość ludzi zapomina - niepotrzebnie narażając ptaki na głodowanie. Decydując się na kupno takiego karmnika należy zwrócić szczególna uwagę na to by był on wykonany z solidnych elementów, dawał się łatwo oczyszczać. Z góry należy zrezygnować z karmników wykonanych w całości z wikliny gdyż w żaden sposób nie chronią one karmy a ziarno się z nich wysypuje.






"Ptasia pyza"
Gotowe karmy tłuszczowe

To właściwie nie karmniki ale nie zależne od karmnika pożywienie samodzielne. Produkowane przez wielu producentów są doskonałym pokarmem dla sikor a także wróbli i mazurków. Korzystają z nich także dzięcioły. Wybierając gotowe kule należy zwrócić uwagę na to aby ziarna w nich zawarte były drobno rozdrobnione, w przeciwnym razie ptak będą się nimi słabo interesować.